01.03.2016

Renesansowy pomnik superżołnierza                                                        →  ir a la versión en castellanoGrenada, Andaluzja   Dowódca jak z mitu, żołnierz jak z legendy. Jego sławne czyny opiewają bataliony pisarzy, kronikarzy i poetów. Nad jego grobem w zwartym szeregu wykuci stoją waleczni bohaterowie starożytności. 


 
Kościół klasztoru św. Hieronima. Fragment dekoracji wschodniej fasady2 grudnia 1515 roku zmarł Gonzalo Fernández de Córdoba. Nie ma historyka, który nie umieszczałby go wśród najlepszych dowódców swojej epoki. Służąc Królom Katolickim walczył w Grenadzie przeciw muzułmanom, bił się o Kefalonię z Turkami, pod Cerignolą i nad Garigliano gromił wojska francuskiego monarchy. Do zwycięstwa wiodły go inteligencja, pragmatyzm, spryt i opanowanie. Obdarzono go przydomkiem: Wielki Kapitan. Poeci układali rymy na jego cześć, kronikarze opisywali bitwę za bitwą i przytaczali anegdoty. Nad jego grobem, na sklepieniach kościoła klasztoru św. Hieronima w Grenadzie, roi się od barwych reliefów, a połowa z nich jest alegorią cnót i zalet doskonałego wodza.   

Budowę grenadyjskiego mauzoleum Wielkiego Kapitana rozpoczęła wdowa po nim - María Manrique de Lara. Artystów dobierała starannie, wyszukując tych zdolnych i gotowych wznieść i ozdobić budowlę w nowym “stylu rzymskim” (“a lo romano”). Konstruktorem przyklasztornego kościoła, mieszczącego mauzoleum, był początkowo Włoch - Jacobo Florentino, potem pałeczkę przejął Diego de Siloé. 

Klasztor św. Hieronima leży daleko od utartych turystycznych szlaków Grenady. Gotowych odwiedzić renesansowe mauzoleum hiszpańskiego generała sprzed wieków jest zatem niewielu. Stając pod kopułą kościoła zadzierają głowy, przemierzając wzrokiem szeregi kasetonów z polichromowanymi reliefami: oto Juliusz Cezar, Hannibal, Pompejusz, Marcellus, Scypion i Mariusz… Za legionem tych kolorowych postaci, tworzących skomplikową, pełną alegorii i odniesień ikonografię, niknie postać Wielkiego Kapitana,  wtapiając się w szereg (nieprzeciętnych) żołnierzy.   
Fragment dekoracji sklepienia kościoła klasztoru św. Hieronima
   


POST SCRIPTUM 

Grenadę, leżącą u podnóża gór Sierra Nevada, od Madrytu dzieli 420 km. Podróżujący z Polski tanimi liniami lotniczych, najszybciej dotrą do Grenady, gdy skorzystają z lotów do Malagi. Odległość między dwoma andaluzyjskimi miastami wynosi 130 km. Jeśli zamierzasz podróżować samochem, trasę możesz sprawdzić na jednej z internetowych map, np. ViaMichelin lub Guia Repsol. Jeśli zamierzasz dojechać do Grenady autobusem, zaglądnij na stronę przewoźnika ALSA. Jeśli chcesz podróżować pociągiem, połączeń szukaj na stronie RENFE

Klasztor św. Hieronima znajduje się na przecięciu ulic Duquesa i Gran Capitán. Jeśli planujesz go zwiedzić, na stronie miejskiej granada.org znajdziesz przydatne informacje (m.in. godziny otwarcia i cenę biletów). 

Jeśli chcesz zwiedzić najważniejszy z zabytków Grenady – Alhambrę, nie zapomnij zrobić wcześniejszej rezerwacji (alhambra-patronato.es oraz ticketmaster.es).  
W Granadzie. Ulica San Jerónimo

Na grenadyjskim Albaicín                                                →  ir a la versión en castellano
W INNYCH POSTACH  
____________________________________________

GRENADA
____________________________________________

LAS ALPUJARRAS  
Nevada   
____________________________________________

Z PLAŻĄ  
w dół  
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz