13.01.2016

Skarb z herbu Murcji



                                       →  ir a la versión en castellano

Murcja 


W nurtach polityki nikną marzenia poetów. Początek tej opowieści sięga roku 1243, jej koniec umieścić można w roku 1575. Serce króla-poety na zawsze należeć będzie do Murcji,… lecz nie do końca tak miało być.  



Barokowa fasada katedry w Murcji



Na północnym krańcu szerokiej aleji Gran Vía Alfonso X el Sabio stoi pomnik uczonego monarchy. Kamienne spojrzenie władcy Kastylii i Leónu skierowane jest na południe, na zadrzewioną, poświęconą mu aleję. Kto ruszy w tym kierunku, prosto  – przez Gran Vía, przez ulicę Trapería, dotrze do katedry. W jej prezbiterium znajdzie, złożone w XVI-wiecznej urnie, królewskie serce. 

Wiosną roku 1243 następca tronu Alfons, syn Ferdynanda III Świętego, wkroczył do Murcji, stolicy muzułmańskiego państewka. Napisał ten i tamtem historyk, że wspomnienie młodzieńczego triumfu stało za późniejszą decyzją monarchy, by zostać pochowanym w ukochanej i wiernej Murcji. Wolę tę po raz pierwszy wyraził Alfons X w roku 1277, zawierając ją w dokumencie fundacyjnym cysterskiego klasztoru Santa María la Real. Wtedy po marzeniach i ambitnych planach pozostał kastylijskiemu władcy jedynie gorzki smak rozczarowania. Po niemal dwudziestu latach wysiłków fiaskiem zakończyły się kosztowne starania o cesarską koronę, niespodziewanie umarł prawomocny następca tronu, pierworodny syn Alfonsa X - Ferdynand,  rozpowszechniało się i rosło niezadowolenie stanów z niepraktycznej ich zdaniem polityki zagranicznej, z obciążeń podatkowych, z centralizacji państw i ujednolicania praw. W roku 1282 drugi syn Alfonsa - Sancho z poparciem Kortezów przywłaszczył sobie władzę w królestwie. Podczas rebelii stary władca schronił się w popierającej go Sewilli. W styczniu roku 1284 Alfons X po raz kolejny spisał wolę odnośnie pochówku. Chciał, by jego ciało spoczęło w Murcji, zaś serce w Jerozolimie. Umarł w Sewilli w kwietniu tego samego roku. Nie spełniono życzenia władcy, którego w godzinie śmierci poważało tak niewielu. Napisał ten i tamten historyk, że o pochówku Alfonsa X w Sewilli zadecydowała trudna sytuacja polityczna kraju. Jednak przed zabalsamowaniem zwłok wyciągnięto serce, by przewieźć je do Murcji. 

Humaniści wieku XVI przypomnieli sobie o spoczywającym w popadającym w ruinę kościele Santa María de Gracia sercu uczonego króla - opiekuna nauki, mecenasa sztuki oraz poety. Znaleźli godniejsze dla niego miejsce. Przenieśli je do prezbiterium katedry, umieszczając w nowej, renesansowej urnie, świeżo wykonanej na zlecenie rady miasta Murcji przez rzeźbiarzy Martína Florentína oraz Ginésa de Leon. W roku 1541 władca Hiszpanii - cesarz Karol V, przyklęknął przed pomnikiem skrywającym serce średniowiecznego monarchy, który stracił królestwo marząc o cesarskiej koronie. W roku 1575 władze miasta Murcji uzyskały zgodę Filipa II na umieszczenie w herbie miasta symbolu serca, w nawiązaniu do przechowywanej w murach tutejszej katedry “relikwii” króla-poety - Alfonsa X Mądrego, którego wtedy już absolutnie wszyscy kochali.    




Urna z sercem Alfonsa X Mądrego w prezbiterium katedry w Murcji



POST SCRIPTUM 

Położoną na południowo-wschodnim krańcu Półwyspu Iberyjskiego Murcję dzieli od stolicy Hiszpanii 400 km. Z Murcji do ciepłego wybrzeża Morza Śródziemnego ma się zaledwie 50 km. Jeśli zamierzasz przemieszczać się samochodem trasę sprawdź na internetowej mapie, np. guiarepsol.es lub viamichelin.es. Do Murcji dotrzesz bez problemu autobusem (info| lista przewoźników) lub pociągiem (RENFE). 

Podróżując z Polski tanimi liniami lotniczych, wylądujesz najbliżej Murcji, gdy skorzystasz z lotów do Alicante (połączenia m.in. z Wrocławia, Warszawy). Odległość między dwoma miastami wynosi 80 km (info| dojazd autobusem Alsa lub pociągiem). 

Szesnastowieczna urna z sercem Alfonsa X Mądrego, rządzącego królestwem Kastylii i Leónu w latach 1252-1284, znajduje się w prezbiterium katedry w Murcji. Katedra o wspaniałej barokowej fasadzie niewątpliwie należy do najbardziej reprezentacyjnych i godnych zwiedzenia zabytków miasta. Godziny otwarcia możesz sprawdzić na stronie internetowej: murciaturistica.es.


                                    →  ir a la versión en castellano



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz