14.12.2015

Na skrzyżowaniu ulic Ruzafy                                                 →  ir a la versión en castellano


WalencjaPiszą o niej “fashion” i “trendy”. Jej ulicami przechadzają się “personal shoppers”. Jako najmodniejszą, najbardziej alternatywną dzielnicę Walencji kreuje się Ruzafę.Przez ulicę CubaPołożona kilka kroków na północ od starego miasta, lecz na tyłach dworca kolejowego, za areną walki byków, Ruzafa jeszcze nie tak dawno cieszyła się nie najlepszą sławą. Należała do tych smutnych “wysp” centrum miast – dzielnic, które w pewnym momencie przestają budzić zainteresowanie, wyludniają się, ubożeją, popadają w ruinę. Dziś wychwala się renesans Ruzafy. Miejsce to promują podróżnicze portale i turystyczne miesięczniki, w długich artykułach donosząc o osiedlu artystów, eksplozji kreatywności, wylęgarni awangardowych idei. Wydawać by się mogło, że odnowioną Ruzafę charakteryzują nieprzeciętne rozmiary, nieustanny dynamizm, całodzienne ożywienie. Dania wiary nadymanej propagandzie nie wypomina się sobie zbyt długo. Szybko dostrzega się urok tych kilku uliczek. Przekroczywszy ruchliwą aleję Gran Vía de las Germanías, na wielkomiejskim odcinku ulicy Ruzafa już tęskni się za pozostawioną za plecami – na Ruzafie – spokojnieszą jej częścią. Zamierza się wrócić i usiąść przy stoliku jednego z barów na skrzyżowaniu Puerto Rico i Sueca, myśląc o odnalezieniu sekretnej enklawy w hektycznym centrum metropoli. Ruzafę się tworzy.
Na ulicy DeniaPOST SCRIPTUM


Położoną na brzegami Morza Śródziemnego Walencję dzieli od stolicy Hiszpanii – 355 km, od Barcelony – 349 km, zaś od Alicante 170 km. Jeśli zamierzasz przemieszczać się samochodem trasę sprawdź na internetowej mapie, np. guiarepsol.es lub viamichelin.es. Do Walencji dotrzesz wszystkimi środkami komunikacji publicznej: autobusem (info| lista przewoźników na valencia.es), pociągiem (RENFE), włączając przeprawy promowe (info| turisvalencia.es). Podróżując z Polski tanimi liniami lotniczych, wylądujesz najbliżej Walencji, gdy skorzystasz z lotów do Alicante (połączenia m.in. z Wrocławia, Warszawy).


Bary, galerie i alternatywne sklepiki Ruzafy znajdują się głównie przy ulicach Denia, Cuba, Sueca, Puerto Rico. Wśród nich figurują m.in. sprzedający oryginalne artykuły sklepik Gnomo (Denia 12, sklep online://gnomo.eu) i sklepik Kowalski (Denia 20, facebook://kowalski.bellasartes), księgarnia Ubik (Literato Azorín 13, blog://ubikcafe), restauracja El Rodamón (Sueca 47, web://elrodamon) i meksykańska tawerna La Llorona (Pintor Salvador Abril 29, web://taquerialallorona), oferujący vermut bar Vermúdez (na rogu ulic Sueca i Denia, facebook://barvermudez) oraz galeria Espai Tactel (Denia 25, web://espaitactel.com). 
Przy ulicy Sueca

Przy ulicy Puerto Rico                          →  ir a la versión en castellano

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz